news

Okuyucularımız için sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1979 yılında Çorumda doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimimi Çorumda tamamladım. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği mezunuyum. Marmara Üniversitesinde Uluslar arası İşletmecilik alanında yüksek lisans programına başladım. Ancak aynı zamanda çalıştığım için o programı tamamlayamadım. İş hayatına odaklandım. Babam da maden sektöründe çalıştığı için, madenciliğe küçük yaşlardan beri aşinaydım.

İlk olarak CVK Groupta mermer bölümünde sırasıyla satış asistanı ve ihracat müdürü olarak görev yaptım. Zamanla krom ticareti yapmaya başladık. CVK Group, Çinin en büyük paslanmaz çelik tesisi olan TİSCO ile bir ortaklık gerçekleştirdi ve 2009 yılının Şubat ayında ilk firma, Eylül ayında da kalan iki firma birleşti. Ben de 2009 2012 yılları arasında bu firmaların Ceosu olarak çalıştım. Yıllık 500 bin ton civarında ticari mücevher üretimi yaptık. 3 senenin sonunda görevimi Çinli genel müdüre devrettim. Bu dönemde Çevik ailesinin diğer kardeşlerinin maden ruhsatlarının satışı gündemdeydi. Onların proje müdürlüğünü yaptım. Mahmut Beyin diğer iki kardeşinin krom ocakları ve tesisleri Amerikalı bir şirkete satıldı. Benim de katılmam istenince orada çalışmaya başladım.

Turchrome'un madencilik alanındaki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Turchromeun Çevik ailesinden satın alınan 29 tane krom lisansı bulunuyor. Yönetimde yabancıların da olduğu kurumsal bir firmayız. CFOmuz uluslar arası bir firmadan gelerek bize katıldı. Operasyon müdürümüz ise Güney Afrikada üst düzey yönetici olarak çalıştıktan bizimle çalışmaya başladı. Çok yönlü ve uluslar arası bir yönetim ekibimiz var. Yönetimdeki tek Türk benim. Kayseri, Sivas, Bursa ve Burdurda olmak üzere 4 tane konsantre fabrikamız bulunuyor. Yer altı ocaklarımız ve işletmelerimiz var. Ocakların geliştirilmesi, tesislerin kapasitelerinin yükselmesi gibi daha çok alt yapı yatırımına odaklandık. Halen yeni projemizin fizibilite çalışmaları sürüyor. Burdurda 5. büyük konsantre tesisini açmayı planlıyoruz. 30 milyon dolarlık bir yatırımla oldukça büyük bir proje olacak.

Türkiyenin bugün madencilik sektöründe ulaştığı konum nedir?

Türkiye şu anda krom cevherinde dünyanın ikinci büyük ihracatçısı konumunda. Türkiyede enerji fiyatı çok yüksek olduğu için ferrokrom üretmek yerine cevher olarak satışı yapılıyor. Zaten ferrokrom tesislerinin kurulu kapasitesi Türkiyenin üretimini işlemeye yeterli değil. Şu anda Türkiyede krom konsantresi satışı ön planda. Bu da küçük dereceli cevherlerin işlenip satılabilir hale gelmesini sağlıyor. Hacim olarak Türkiyenin en büyük rakibi Güney Afrika, en büyük alıcısı ise Çindir. Üretimimizin nerdeyse tamamını Çine satıyoruz.

Çalışmalarınızda çevre duyarlılığını ön planda tutmak adına nelere dikkat ediyorsunuz?

Şu anda yeni Maden Kanununa göre madencilik sektörü daha sıkı bir denetime tabi tutuluyor. Biz de bu anlamda hem iş güvenliği hem de çevre standartlarına uyum için profesyonel danışmanlarla çalışıyoruz. Krom zaten zehirli bir materyal içermiyor. Doğal bir malzeme ve ayrıştırılmasında ve zenginleştirilmesinde hiçbir kimyasal kullanılmıyor. Yeraltından çıkarıldığında fiziksel yöntem kullanılarak zenginleşen bir malzeme olduğu için, kimyasal yöntemlerle zenginleşen mineraller gibi değil.

Çinin krom madeni alanında yürüttüğü stratejisi hakkında neler söylemek istersiniz?

Çin şu anda sektörde piyasa belirleyici bir konumda ve metalurji sanayisini geliştirmek istiyor. Daha önceden yarı mamül alır ve paslanmaz çelik tesislerinde bu yarı mamülleri işlerdi. Şimdi katma değeri kendi ülkesinde bırakmak adına, metalurji tesislerine ağırlık verdi, ferrokromu da artık ülke içinde üretiyor. O nedenle hammadde alımı yükseldi. Paslanmaz çelik üretimi son yıllarda ciddi oranlarda arttı. Çinde krom cevheri paslanmaz çelik sanayisinde kullanılıyor. İnşaat sektörü, demiryolu projeleri, otomotiv gibi sektörler geliştikçe paslanmaz çeliğin de önemi arttı. Önümüzdeki süreçte satın alması ve tedarik gücünde bir değişiklik olmayacaktır, hammadde fiyatları yükselecektir. Ancak Güney Afrikadan çok fazla cevherin daha ucuz fiyata çıkıyor olması bizi etkiliyor.

Krom ihracatının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bu sene fiyatlar üzerinde ciddi bir baskı vardı. Birçok üretici üretim maliyetlerine dayanamayarak tesislerini kapattı. Çinin paslanmaz çelik tesislerinin hammadde üzerindeki fiyat baskısı devam ederse, Türkiyedeki krom ihracatı tonajı azalır. Çünkü birçok firma bu şartlarda çalışamıyor. Ama biz bütçemizi yükselecek fiyatlara göre yapıyoruz ve yatırım planlarımızı bu yönde şekillendiriyoruz. Yine de bu fiyatlarda Türkiyedeki birçok tesis çalışamaz.

Sektörün yabancı aktörlerinin Türkiyede madencilik piyasasına bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye sadece madencilikte değil, perakende, gıda, tarım, enerji gibi her sektörden yabancı yatırımcının ilgisini çekiyor. Türkiyenin madencilik alanındaki potansiyeli çok yüksek. Yeni Maden Kanununun getirdiği standartlar da oldukça yüksek. Bu kanunla birlikte ancak kurumsal ve ekonomik gücü yüksek olan firmalar madencilik sektöründe kalabileceklerdir. Bunun her iki taraf için avantajı ve dezavantajı vardır. Madencilikte Türkiye önümüzdeki yıllarda önemli atılımlar gösterecektir. Çünkü yabancıların ilgi göstermesi, özellikle doğuda potansiyeli yüksek ama çalıştırılamayan ocakların yeni açılımla birlikte ekonomiye kazandırılması büyük önem taşıyor.

Hedefleriniz ve yeni projeleriniz nelerdir?

Burdurda yeni bir konsantre tesis yapacağız. Üretimimizi yükseltmek için, bu sene tamamen alt yapı yatırımına odaklandık. Önümüzdeki yıllarda krom fiyatlarının yükseleceğini düşündüğümüz için, şu an fiyatlar düşükken yatırım geliştirmeye odaklandık. Sektörde piyasa belirleyici bir konuma gelmek istiyoruz.

UA-67010952-1 Warning: Unknown: open(/var/lib/php/session/sess_3hmla13hgcivp41qadvkc44n27, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php/session) in Unknown on line 0